Палиці для трекінгу давно стали популярним спорядженням для походу в гори чи довгих піших прогулянок по місцевості зі складним рельєфом. Вони мають давню історію: ще їх примітивні прототипи, у вигляді посохів, ґирлиґ чи ціпків брали з собою пастухи та мандрівники у довгий піший похід. Ціпок надавав додаткову опору і можливість захиститися від хижаків.

Модель, схожа на сучасні палиці для трекінгу, з'явилася в 70-х роках XX ст., а точніше в 1974 році ― вперше вони були сконструйовані німецькою фірмою Leki, що спеціалізувалася на виготовленні гірськолижного спорядження. Роками до того тогочасні туристи та альпіністи використовували альпенштоки та звичайні лижні палиці, щоб долати піші маршрути. З того часу конструкція трекінгових палиць вдосконалювалася, і ходьба з їх допомогою стала зручнішою, а туризм ― комфортнішим, адже сучасні моделі зменшують навантаження на суглоби та збільшують кількість точок опори. 

Від правильного вибору палиць для трекінгу залежить те, наскільки рівномірним буде навантаження на ноги. Адже це безпосередньо впливає на те, чи вистачить вашої витривалості на довгий похід. Більша кількість точок опори завдяки палицям дозволяє краще тримати рівновагу на складному маршруті з підйомами та спусками, та запобігти ймовірним падінням та травмам.

У цій статті ми розглянемо як вибрати палиці для трекінгу та на які характеристики слід звернути увагу. Також у цьому матеріалі ми пропонуємо звернути увагу на конструктивні відмінності й те, як вони впливатимуть на експлуатацію.

Користь використання трекінгових палиць

Перш за все, трекінгові палиці потрібні для більш легкого проходження тривалих піших маршрутів зі складним рельєфом, який змінюється та має багато підйомів чи спусків. 

Головні переваги трекінгових палиць:

  • знижують навантаження на ноги та суглоби, щоб розподіляти його на верхню частину тіла та руки. Це дозволяє більш комфортно переносити тривалий похід та менше виснажуватися;
  • надають додаткові опорні точки, якщо маршрут для ходьби пролягає крутими спусками, схилами та камʼянистими стежками. Це також знижує навантаження на коліна, яке в походах набагато вище, ніж під час ходьби по дорогах в населених пунктах;
  • стають в пригоді під час подолання складних перепон, наприклад, броду річок, боліт, намулу, хитких містків;
  • у поході допомагають захиститися від змій, собак. Також трекінговою палицею можна розсунути перед собою колючі зарості.

Відомо, що міжнародна асоціація альпінізму (UIAA) рекомендує використовувати трекінгові палиці не тільки у походах зі складними маршрутами, а і як обов’язкове спорядження певним категоріям людей.

Коли й кому особливо потрібні трекінгові палиці:

  • туристам похилого віку;
  • людям із зайвою вагою;
  • користувачам, що мають проблеми із суглобами та хребтом;
  • туристам із дуже важким рюкзаком (важчим на 20-30% від ваги туриста,  залежно від тривалості походу);
  • під час походу вночі;
  • під час переміщення по болотистій, камʼянистій або засніженій місцевості, для долання перешкод у вигляді струмків, річкових бродів.

Літня туристка піднімається по камʼянистому рельєфу за допомогою трекінгових палиць

Зайвим використання трекінгових палиць може бути у випадках, якщо маршрут для ходьби пролягає по досить рівній місцевості із хорошими протоптаними стежками. Також палиці навряд знадобляться фізично підготовленим туристам із легким рюкзаком (в середньому, менш як 15 кілограмів). За таких умов це спорядження стане лише зайвим тягарем. Але якщо усе ж знадобилися палиці трекінгові, як їх вибрати ― розглянемо детальніше.

Як вибрати трекінгові палиці?

До вибору трекінгових палиць слід поставитись якомога відповідальніше, адже від цього спорядження залежатиме, наскільки комфортним буде ходьба нерівними стежками, схилам та підйомам. Не рекомендується купувати палиці без примірки, наспіх або наосліп, за порадою друзів чи знайомих. Це так само важливо, як вибір комфортних трекінгових черевиків. Якщо правильно підібране спорядження зменшить навантаження на ноги та хребет і додасть сил у поході, то придбане наспіх буде не тільки незручним, а й може нашкодити здоров’ю.

Туристи на складному маршруті із трекінговими палицями

Перш ніж придбати трекінгові палиці, варто визначитися із побажаннями та вимогами до цього спорядження: конструктивними особливостями, основним матеріалом, брендом, додатковими функціями та іншими критеріями. З наявних можна вичленити найважливіші та вторинні. І вже потім варто йти до спеціалізованого магазину, щоб уточнити у консультанта, як вибрати трекінгові палиці.

Як правильно підібрати трекінгові палиці за їх типом, матеріалом, способами з’єднання та іншим функціоналом, розглянемо детальніше далі. Також ми звернемо увагу на те, як підібрати спорядження, враховуючи індивідуальні особливості власника: зріст, стан здоров’я, вагу та інше.

Типи трекінгових палиць

Палиці для трекінгу за своєю конструкцією поділяються на два типи, які мають свої переваги та недоліки. Розглянемо їх детальніше.

Телескопічні

Телескопічні трекінгові палиці ― це найпоширеніший вибір для піших походів. Вони складаються з кількох секцій (найчастіше двох або трьох), кожна з яких тонша за попередню. При складанні секції засовуються одна в одну. Така конструкція дозволяє видовжувати чи вкорочувати палиці під час змін у рельєфі. Головними їх перевагами є надійність, міцність та відносно невелика вага, залежно від основного матеріалу. 

Невеликим бонусом є можливість позичити телескопічні палиці в похід другу або знайомому, навіть якщо ви маєте помітну різницю у зрості.

Телескопічні трекінгові палиці Salewa Mountain Trek у складеному і розкладеному вигляді

Складані

Секційні або складані трекінгові палиці належать до новішого типу. Їх конструкція нагадує дуги намету, тільки замість гумки всередині міцний нееластичний шнур. У складеному вигляді верхній сегмент вкладається в сегмент із ручкою, вивільняючи зайву довжину шнура. У такому положенні палиця легко розділяється на 3-4 сегменти, залежно від моделі. Щоб привести її в робочий стан, достатньо, щоб палиця вертикально повисла вниз, після чого потрібно витягнути верхній сегмент з руківʼя до клацання кнопки фіксації. Всі сегменти входять один в одного, а натягнутий шнур не дає їм роз’єднатися.

Цей тип трекінгових палиць цінують за меншу вагу, в порівнянні з телескопічними аналогами (в середньому від 350 грамів) та компактність у складеному вигляді, бо в середньому вони коротші за складені телескопічні на 18-12 см.

Складані трекінгові палиці Black Diamond Distance 120 у складеному і розкладеному вигляді

Нерегульовані
Найменш поширений тип серед трекінгових палиць. Їх можна назвати похідними від лижних палиць у минулому, вони являють собою фактично трубу з алюмінію чи карбону. Такі палиці поширені в пунктах прокату туристичного спорядження. Використовувати їх варто лише за умови, що вони підходять на певні маршрути для ходьби. Такі палиці не регулюються на випадок наявності схилів чи підйомів та не придатні для комфортного транспортування в рюкзаку. 

З перерахованих типів трекінгових палиць більш універсальними можна вважати телескопічні завдяки їх надійності, витривалості та регульованості. Але вони не настільки легкі й компактні у складеному вигляді, як секційні. Складані палиці через особливості конструкції нерегульовані ― вони продаються вже у заданих варіантах довжини, яку потрібно підібрати під себе. 

Їх конструкція не підійде для складних маршрутів або засніженої місцевості: вони легше можуть зламатися, а всередину сегментів може потрапляти лід або сніг, й через це їх неможливо скласти в робоче положення. Також шнур, який тримає сегменти, з часом зношується або потребує регулювання. Але багато туристів надає перевагу цьому типу палиць через їх легкість та компактність.

З яких матеріалів роблять трекінгові палиці?

Від основного матеріалу трекінгових палиць залежить їх вага, міцність та зносостійкість у поході. Різниця у виборі часто є критично важливою, адже від цього залежить, наскільки тривалим буде час експлуатації спорядження. Як вибрати палиці для трекінгу за матеріалом їх стрижня, розглянемо далі.

  • Алюміній

Найбільш поширений та недорогий метал для цього виду спорядження. Його цінують за невелику вагу (від 400-600 грам на пару палиць) та витривалість. Під великим навантаженням алюмінієві трекінгові палиці можуть деформуватися, але навряд зламаються. Найгірше, що може трапитися з палицями, виготовленими з цього металу ― бокове викривлення, але їх можна випрямити.

  • Сплав титана та алюмінію

Цей матеріал дещо легший та міцніший за алюміній, але додавання титану у сплав суттєво впливає перш за все на вартість трекінгових палиць. Чи варто вибирати цей матеріал трекінгових палиць замість поширеного алюмінію, залежить від власних уподобань та професійності занять трекінгом. Якщо ви легкохід — краще заплатити більше, але зекономити на вазі спорядження.

  • Карбон (вуглепластик)

Цей матеріал є найлегшим з перерахованих, пара трекінгових палиць з карбону в середньому важить від 300 до 500 грамів. Також він добре гасить вібрацію, навіть за відсутності амортизаторів. Але карбонові палиці не витримують високих навантажень, та можуть зламатися від бокової деформації. Вони не рекомендовані для використання людям із надлишковою вагою та туристам із важкими рюкзаками. Також ці палиці не підійдуть для маршруту зі складним рельєфом.

Вибір правильної довжини палиць

Трекінгові палиці є тим видом спорядження, яке потрібно підбирати індивідуально, як, наприклад, трекінгові кросівки. У цьому випадку потрібно враховувати не тільки параметри майбутнього власника, а й самих палиць, адже неправильно відрегульовані трекінгові палиці можуть принести шкоду рукам, плечам, шиї та спині. Як вибрати трекінгові палиці по зросту, щоб вони не заважали й при цьому якісно розподіляли навантаження на суглоби, розглянемо детальніше далі.

Є два способи, як підібрати трекінгові палиці, орієнтуючись на зріст користувача:

  • вирахувати їх довжину за простою формулою: 0,7 х зріст. Наприклад, якщо ваш зріст дорівнює 165 см, то довжина трекінгових палиць згідно з цією формулою дорівнюватиме 0,7 х 165 = 115 см. Для більш підготовлених туристів до отриманого числа можна додавати 5 см, а для досвідчених, готових до високих навантажень ― 10 см;
  • відрегулювати їх довжину таким чином, щоб, коли ви торкаєтесь кінчиком трекінгової палиці землі біля своєї ступні, ваша рука при цьому була зігнута в лікті під кутом 90 градусів. як на малюнку. Така довжина буде оптимальною для більшості маршрутів.

Положення ліктів при правильно підібраних трекінгових палицях

Обидва способи підбору трекінгових палиць підійдуть як для телескопічного, так і для складаного їх типу. Але варто враховувати, що тільки телескопічні палиці можна регулювати з урахуванням змін рельєфу. Зокрема, рекомендується під час тривалого підйому вгору вкорочувати їх довжину в середньому на 5-10 сантиметрів. Чим більший кут підйому — тим коротша має бути довжина, адже трекінгові палиці мають допомагати вам підійматись, не викликаючи напруження чи втоми у плечовому поясі. Ваші плечі під час підйому вгору не повинні відчуватися так, наче вони знаходяться у піднятому положенні. Якщо навіть після зменшення довжини палиць це відчуття залишається, це означає, що їх потрібно ще відрегулювати та вкоротити.

Під час спуску потрібно навпаки, збільшувати довжину трекінгових палиць, оскільки вони надають додаткові точки опори та розподіляють вагу тіла та рюкзака. Ваше тіло перебуватиме у вертикальному положенні й це допоможе краще зберігати рівновагу. Якщо ви знаходитеся на довгому маршруті зі схилом в один бік, допоможе видовження однієї палиці та вкорочення іншої, залежно від положення. Це дозволить підвищити відчуття рівноваги.

Вибираючи палиці для трекінгу, варто враховувати особливості маршруту та рівень власної підготовки. Складані палиці та нерегульовані підійдуть для маршрутів та досить рівних стежок, де не передбачається помітних змін рельєфу. Якщо заплановані маршрути для ходьби мають підйоми та схили, зокрема й траверси, для безпеки туристів стануть в пригоді саме телескопічні трекінгові палиці. Вони допоможуть адаптуватися під рельєф місцевості, який змінюється, розподілити вагу й зменшити рівень втоми під час походу.

Ручки та системи регулювання на трекінгових палицях

Основними елементами трекінгових палиць є ручки, стрижні та наконечники. До ручок кріпляться темляки, а до наконечників — спеціальні кільця. Сегменти трекінгових палиць оснащені системами регулювання, які дозволяють змінювати довжину стрижня. Кожен з цих елементів має своє значення та вартий детальнішого огляду.

Ручки та їх матеріали

Практично всі палиці для трекінгу мають ергономічні ручки, що дозволяє утримувати кисті при куті нахилу в 15 градусів. Таке положення дає можливість тримати зап'ястя в достатньо комфортному положенні.

Ручка палиці Climbing Technology Alta Via

Якщо вам доведеться побачити палицю з ручкою наче в тростини, скоріше за все це виявиться палиця для скандинавської ходьби. Така ручка досить зручна, але не призначена для складних маршрутів.

Ручка палиці для скандинавської ходьби

Ручки трекінгових палиць за матеріалами можна розділити на:

  • коркові ― комфортні тим, що можуть з часом приймати форму руки власника. Вони досить добре охолоджуються та вбирають вологу, якщо у власника пітніють руки. Недоліком є те, що вони важчі за інші аналоги;
  • гумові ― цей матеріал є одним з найдешевших. Ручки з гуми краще переносять походи в гори, особливо в холодну, морозну погоду. Не вбирають вологу та можуть натирати руки;
  • пластикові ― легкі та дешеві, але незручні в спекотну погоду, адже не вбирають вологу та будуть ковзати. Вони можуть натирати руки, а в морози до них краще не торкатися голою шкірою;
  • неопренові ― м’які й комфортні, легко приймають форму руки, не ковзають та не пропускають ні тепло, ні холод. 

Темляки

Так називають ремінець або стропу, що знаходиться на ручці. Темляк одягається на руку, щоб знизити навантаження на зап'ясток та зафіксувати трекінгову палицю у руці, не переживаючи, що він випаде. Це особливо важливо на складних маршрутах. З правильним хватом трекінгових палиць ви можете відчутно розвантажити м'язи руки та розслабити пальці. Існує два основних типи темляків: прості та швидкознімні. 

Трекінгові палиці з темляками

Простий темляк ― ремінець, який роблять з різних матеріалів. Він нагадує петлю, в яку продівають руку. Часто вони можуть регулюватися, що зручно.

Трекінгові палиці з простими темляками Rock Empire Izard

Швидкознімні стропи зроблені по типу рукавички, які одним рухом можна відстібнути від трекінгової палиці. Така розробка не нова ― подібні темляки використовують і з гірськолижними палицями. 

Замки

Якщо ви робите вибір на користь телескопічних конструкцій, то звертайте увагу на систему фіксації секцій. Для цього використовують різні типи замків. 

Перший різновид ― цангові фіксатори або Twist lock. Вони з'явились одними з перши та, залишаються популярними й легкими у використанні. Достатньо відкрутити замок, змінити секцію та зафіксувати механізм знову.

Принцип роботи цангового замка на трекінговій палиці

Інший тип ― Flick Lock або важільний механізм. Існує багато різновидів таких замків, які дозволяють швидко змінювати довжину палки завдяки спеціальним затискачам. Вони ефективні у мороз (на відміну від попереднього типу) та у дощ.  

Приклад фіксатора Flick Lock на трекінговій палиці

Наконечники

Оскільки основне навантаження йде на нижню частину палиці, а саме вона торкається землі під час руху. Якщо наконечник зроблений з неякісного матеріалу, він швидко деформується від ваги та зовнішніх умов, тому найчастіше його роблять із міцних металевих сплавів. Якщо у комплекті до палиці йдуть гумові насадки, то вони призначені для того, щоб збільшувати амортизацію від ударів з землею та зменшують шум. Інший варіант комплектації ― наявність захисного кільця. Більші конструкції за діаметром використовують влітку, щоб легше було йти пухким ґрунтом. Менші кільця допомагають взимку від провалювання у сніг. На палицях для скандинавської ходьби є спеціальний наконечник для асфальту — у вигляді чобітка.

 Наконечник на палиці для скандинавської ходьби

Амортизаційні системи палиць для трекінгу

Додаткові системи трекінгової палиці можуть більш ефективно переносити навантаження з нижніх кінцівок, особливо колін, на плечовий комплекс. Амортизатор або система антишок, як її ще називають, зменшує удар на зап'ясток та лікоть. Зустрічаються наступні типи амортизаторів трекінгових палиць:

  • пружина;
  • еластомір;
  • комбінація двох попередніх варіантів.

Вони відрізняються конструкційно. У першому випадку це пружина, у другому ― деталь у формі циліндра з наконечником, що виступає. Щоб вибрати трекінгові палиці з системою антишок, треба пробувати різні варіанти, адже вони мають різні вагу, розташування всередині ціпка, свої особливості. Амортизатор ― не панацея. Наприклад, він збільшує вагу трекінгової палиці та збільшує її габарити. 

Трекінгова палка з амортизатором

Додаткові функції та особливості

Щоб відповісти на питання, як правильно підібрати трекінгові палиці, треба врахувати, для яких цілей ви будете їх використовувати та чи потрібні вам додаткові функції. Останні можуть зробити вибрану трекінгову палицю зручнішою під час піших прогулянок або важких гірських треків. Найбільш популярні опції:

  1. Ліхтарик ― у сутінках та темряві додаткове джерело світла прямо на трекінговій палиці, що освітлює стежку, може бути дуже зручним. Якщо ви віддаєте перевагу ранньому виходу на трек та прогулянкам у темряві, то це функція, яку варто вибрати.
  2. Компас ― досвідчені альпіністи та туристи мають більш надійний окремий компас, але для аматорських походів такий вбудований девайс буде корисним.
  3. Функція установки палиці як основу та опору для наметів та тентів ― цей варіант ідеально підходить для тих, хто вибирає для мандрів стиль Fast & Light.
  4. Льодоруби ― виробники намагаються розвʼязати проблему додаткових джерел фіксації при ризиках зривів та стійкості на заледенілих стежках. Тому поєднання льодорубів та трекінгових палиць може буде корисним для альпіністів у горах та на важких, небезпечних ділянках стежок.
  5. Додатковий штатив ― якщо ви поєднуєте туризм з фотографією, та робите під час походів безліч фото, можна не займати місце у рюкзаку окремим штативом. Деякі трекінгові палиці мають спеціальну різьбу, щоб установити на них фотоапарат. Вибирайте їх для фотографування гірських пейзажів.

Використання палиць як опори для тенту

Тестування та вибір оптимальної моделі

Трекінгова палиця ― важливе туристичне спорядження, при правильному виборі вона може знизити навантаження та полегшити навіть важкі ділянки дороги. Але це можливо лише, якщо вибрати її правильно. Уявіть, що за день вам доведеться тисячі разів підіймати трекінгову палицю: вона повинна бути легкою, підходити вам по зросту, не додавати навантаження на зап'ясток. Тому бажано тестувати ціпок, щоб зрозуміти, чи підходить він саме вам. 
Для правильного вибору враховують зріст та вагу людини. З вагою все зрозуміло: чим вона більша, тим більш надійною та міцною має бути палка. Але при виборі не треба не забувати про вагу спорядження та рюкзака. 

Зі зростом складніше. Для зручності виробники роблять позначки на телескопічних палках, тому враховуйте, на скільки сантиметрів висуваються секції. Часто для чоловічих моделей роблять середню довжину 140 см, а для жіночих ― до 125 см. Жіночі ціпки легші та компактні за замовчуванням. Щоб знати, як підібрати трекінгові палиці, враховуйте декілька розповсюджених критеріїв.

Трекінгові палиці туристичні

Ціна 

Дорожчі трекінгові палиці часто роблять із надійних сплавів сталі, титану та вольфраму. Такі ціпки здатні витримати велике навантаження та прослужити довше. Але якщо ви вибираєте конструкцію для легких маршрутів, для прогулянок без великої ваги, то багато виробників пропонують недорогі моделі з оптимальним поєднанням ціни та якості. Наприклад, вибирайте трекінгові палиці Tramp Сarbon.

Недорогі трекінгові палиці Tramp Сarbon

Якість

Це комплексний критерій, який включає багато нюансів, що впливають на вибір. Якість виражається й у матеріалах, й у наявності амортизації, й у конструкційних особливостях. Якісні палиці виробляють з карбону та алюмінію високого класу. Також замки з механізмом Flick Lock вважаються більш довговічними, надійними. Рекомендуємо вибрати Helinox TL120ADJ.

Якісна трекінгова палка Helinox TL120ADJ

Функціональність

Користувачі, які збираються у похід, повинні оцінити, наскільки їм необхідні додаткові функції. Якщо ліхтарик або монопод під фотоапарат вам знадобляться, то має сенс вибирати такі палиці та заплатити дорожче за такі опції. Функціональні палиці також мають телескопічний механізм, зручні темляки, що швидко знімаються. Універсальний вибір що задовільнить більшість туристів — трекінгові палиці Climbing Technology Alta Via.

Трекінгова телескопічна палка Climbing Technology Alta Via

Що ще потрібно знати про трекінгові палиці?

Різкі підйоми та спуски, броди, слизькі поверхні або земля, вкрита льодом ― на всіх цих маршрутах трекінгові палиці стають незамінними, як і правильно підібране взуття, й гетри та бахіли
Найбільш спірний момент ― використання на простому рельєфі. Попри зменшення навантаження на коліна та тазостегнові суглоби, на рівних поверхнях ціпок створює додатковий тиск на зап'ясток. У таких випадках особливо важливо правильно вибрати вагу та довжину моделі. Знизити навантаження допоможе також антишок. 

Трекінгові палиці на місцевості

Палиці для бігу

Гори цікаві не лише туристам, але й професійним спортсменам. Трейлранінг стає популярнішим та об'єднує декілька видів спорту. Палиці ― один з обов'язкових атрибутів спортсменів нарівні зі спеціальним взуттям та трекінговими шкарпетками. Головні вимоги ― легка конструкція та можливість скласти палицю до компактних розмірів, коли він не потрібен. Наприклад, вибрати можна ультралегкі трекінгові палиці Helinox LB120SA. 

Популярні моделі трекінгових палиць

Щоб вибрати трекінгові палиці, які вам підійдуть, звертайте увагу на популярні моделі. Наприклад, вам можуть підійти такі:

Helinox Ridgeline Trekking Poles LBB120

Це більш професійний вибір для досвідчених туристів, альпіністів та спортсменів. Основна фішка Helinox Ridgeline Trekking Poles LBB120 ― палиці витримують навіть високе навантаження без згинання та деформації. Підходить для складних рельєфів завдяки комбінації одинарного важеля та кнопки блокування. Ручки з піни, а вали зі сплаву DAC.

Трекінгові палиці Helinox Ridgeline Trekking Poles LBB120

Climbing Technology Active Trek

Палиця, про яку можна сказати, що це золота середина між моделлю для піших прогулянок та для складних гірських маршрутів. Вага Climbing Technology Active Trek ― всього 470 грамів. Має гібридну конструкцію, де дві секції зроблені з карбону, а одна ― з якісного алюмінію. Є карбідовий наконечник та надійний замок.

Трекінгова палиця Climbing Technology Active Trek

Milo Cruise TT

Серед недорогих трекінгових палиць виділяють модель Milo Cruise TT. У неї проста конструкція з трьома секціями. Підійде для піших прогулянок та простого рельєфу. Має систему антишок та анатомічну, зручну ручку. 

Трекінгові палиці Milo Cruise TT

LEKI Carbonlite

Фірма LEKI ― справжній мастодонт у сфері туристичних палиць, тож цей бренд пропонує високу якість та фірмові технології. У моделі LEKI Carbonlite є кріплення для фотоапарата. З інших корисних параметрів: система Super Lock, витримування навантаження до 140 кг, ручка Thermo Long зі спеціальною пористою основою, ультра легка конструкція.

 Трекінгові палиці LEKI Carbonlite

Tramp Scout

Tramp Scout — ще один представник базового та простого сегмента. Класичний цанговий замок поєднується з телескопічною конструкцією. Ручка з гумовими вставками гарантує надійну фіксацію руки. Палиця зроблена з алюмінію 6061.

 Трекінгові палиці Tramp Scout

Трекінгові палиці, якщо вони правильно підібрані, здатні знизити навантаження та правильно розподілити рівновагу під час руху. Перед вибором треба звертати увагу на вагу та зріст туриста, а також заздалегідь подумати про потрібні саме вам ручки, замки та наявність антишока. Якщо відповідально підходити до вибору, то ви отримаєте незамінне спорядження для комфортного, безпечного походу. А ми вам з радістю у цьому допоможемо! Вибирайте трекінгові палиці на сайті alp.com.ua або у фізичних магазинах «Колекція Пригод» та «Сходження» у Дніпрі, Києві та Запоріжжі.