А чи було у вас колись бажання кинути все та втекти жити у ліс? А для деяких людей це не лише думки під кінець робочого дня, в справжнє хобі про виживання у лісі. 

Бушкрафтинг — від нідерландського слова «ліс» та англійського «навичка» —  це сукупність навичок виживання в дикій природі за допомогою мінімального набору предметів. Для туристів-виживальників прокачування таких навичок стало справжнім захопленням. Ви неодмінно бачили одну з передач про виживання чи ютуб-блогерів, які радять, що купити для виживання, та застосовують ці речі на практиці.

У часи війни питання виживання у екстремальних умовах може бути не лише цікавим хобі, а й безпосередньою потребою. У деяких регіонах стабільно немає води, газу та електроенергії, тому набір для виживання під час війни знадобиться всім.

У цій статті поговоримо що необхідно для виживання, щоб вижити у лісі, під час війни чи зомбі-апокаліпсису.

Найкращий набір для виживання

Найкращий набір для виживання має включати те спорядження, яке допоможе не загубитись, зігрітись, їсти та пити безпечно, захиститись від негоди та непередбачуваних ситуацій.

Система очищення води

Якщо без їжі людина може жити навіть кілька тижнів, то без води — лише 2-4 доби. Відповідно перше, про що потрібно подумати — питна вода. Щоб знайти джерело води у лісі, звертайте увагу на:

  • присутність комах,
  • наявність очерету та інших рослин, що полюбляють рости біля водойм,
  • підніжжя скель, 
  • низини.

Також ви можете збирати дощову воду, топити сніг або лід, акумулювати росу.

Найбезпечніша вода з джерел, швидких гірських потоків та водоспадів, найбільш небезпечна — у водоймах з застояною водою. Проте варто вважати потенційно небезпечною всю воду, навіть з найчистішого, на перший погляд, джерела. Через споживання неочищеної води можна підчепити вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерію, холеру, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо.

Тому серед перших у списку речей для виживання має бути фільтр для води.

турист використовує фільтр для води

Фільтри для очищення води у польових умовах бувають таких типів:

  • Насосні. Це засіб виживання у вигляді помпи зі шлангом, яка прокачує воду з водойми через фільтр. Завдяки йому можна фільтрувати воду з важкодоступних джерел, наприклад, Katadyn Hiker Pro Transparent.
  • Гравітаційні. Це ваш вибір засобу виживання, якщо вам потрібно фільтрувати багато води за раз. Вона проходить через картридж фільтра завдяки гравітації — стікаючи з одного мішка-резервуара у інший. Зверніть увагу на Katadyn Gravity BeFree 6L.

гравітаційний фільтр для води

  • Проточні. Це фільтри, що допоможуть пити «на ходу». Можуть бути у вигляді пляшки, насадки на гідратор або соломинки. Завдяки соломинці можна пити прямо з калюжі. Наприклад, Aquamira Tactical Frontier Pro Ultralight GRN Line Filter.

Як працюють такі фільтри? Всередині таких засобів виживання знаходиться картридж. Його виготовляють з кварцу, кераміки, скловолокна тощо. Але головне не матеріал, а розмір пор у ньому. Оптимальний варіант не більше 0,2 мікрона. Через такий отвір не пройдуть механічні забруднювачі, бактерії та паразити. Для фільтрації від вірусів варто вибирати фільтри ще з меншими отворами.

Ще один варіант засобів виживання — знезаражувальні таблетки або краплі для води. Їх виготовляють на основі йоду або хлору, для очищення води потрібно додати у неї зазначену виробником кількість крапель або таблеток. Однозначна перевага над туристичними фільтрами — компактність та низька вартість, їх можна зберігати у похідній аптечці. Сучасні препарати не залишають зайвого смаку у воді, але використання фільтрів гарантує кращий смак води.

Навігаційні інструменти

Наступне у списку засобів, що купити для виживання — навігація. Навіть якщо ви добре знаєте місцевість, яку вибрали для бушкрафтингу, краще не сподіватись лише на свої навички. Звісно, всі ми памʼятаємо фішки про те, що мох росте з півночі, але на них теж не варто покладатись. Густий ліс може бути дуже непередбачуваним, а туман підвищує ризики загубитись вдвічі. Тому, залишається два варіанти:

Якщо ви надаєте перевагу класичному методу, додайте до списку речей для виживання чітку карту місцевості. Її також можна завантажити на телефон, але обовʼязково подбайте про повербанк з достатньою ємністю. Туристичні компаси легкі та часто мають прозору лінійку, що спрощує роботу з картою. Дорожчі моделі відрізняються якіснішими матеріалами та можуть мати більше параметрів на шкалі. Оптимальний варіант — Silva Expredition.

карта та компас

  • GPS-пристрій

Якщо ж ви надаєте перевагу технологіям — додайте до набору речей для виживання GPS-пристрій. При виборі засобу для виживання враховуйте:

  • обсяг памʼяті та можливість встановлення карти памʼяті,
  • розмір екрана,
  • міцність корпусу та захист від вологи,
  • тривалість роботи без зарядки або на одному акумуляторі,
  • потужність процесора,
  • інтерфейс та зручність завантаження карт,
  • додаткові функції.

туристичні навігатори

Засоби розведення вогню

Вогонь — важливий елемент бушкрафтингу, це метод зігрівання, сушіння речей,  приготування їжі, відлякування диких тварин. Тому ваш набір речей для виживання повинен містити засоби для розпалу. Це можуть бути:

Спеціальні туристичні сірники відрізняються від звичайних витривалістю до негоди. Такі засоби для виживання горітимуть й у шквальний вітер, й під дощем, їх не страшно промочити. Рекомендуємо для набору речей для виживання сірники Coghlans Storm Matches або простіший варіант Coghlans Waterproof Matches 4 Pack.

  • Кресало

Кресало було популярним засобом розпалу до виникнення сірників, але зараз цей пристрій популярний серед речей для виживання. Він компактний, не промокає, легко висікає іскри та практично вічний. Кресало складається з напилка з дуже дрібною насічкою та діоксиду кремнію. Від ударів кремнієм по кресалу утворюються іскри, ними легко розпалити дрібні гілки, сухе листя чи запалити пальник. Рекомендуємо: Wildo Fire Flash Pro Large, Lifesystems Firestarter, Fire Maple FMS 709.

використання кресала

Коли ви формуєте свій набір виживальника, список обовʼязково повинен містити засоби розведення вогню. Але бувають ситуації, коли потрібно запалити вогнище без них. Зібрали для вас кілька популярних методів як це зробити:

  • Класичний спосіб за допомогою тертя

У сухому шматочку дерева виріжіть заглиблення всередині, іншою гілкою швидко тріть по цьому пазу, поки дерево не загориться. Важливо нерухомо зафіксувати шмат дерева колінами.

  • За допомогою ліхтарика

Розкрутіть звичайний ручний ліхтарик та дістаньте з нього лінзу, що розсікає світло. Нею потрібно скористатись навпаки: направте її широкою частиною до сонця, а вузьким кінцем на сухий трут. Цей метод працює лише у теплу пору, коли сонце добре припікає.

  • За допомогою води

Наберіть воду у прозорий пакет, таким чином створюючи лінзу. Зберіть суху траву й направте на неї пакет з водою зі сторони сонця. Почергово збільшуйте та зменшуйте відстань, щоб досягнути максимального впливу.

  • За допомогою хімії

Якщо ви застрягли в диких умовах з автівкою, а у вашому наборі речей для виживання є марганцівка й вата — вогонь розпалити дуже легко. Для цього на папір покладіть вату, додайте трішки марганцівки та автомобільного антифризу. Зверніть все це у щільний згорток та очікуйте, поки він спалахне.

Медичний арсенал

Набір першої необхідності для виживання обовʼязково має включати правильно зібрану аптечку. Викликати швидку під час виживання у лісі не вийде, тому потрібно вміти надати собі домедичну допомогу та мати спеціальні засоби. 

 аптечка у руці

У аптечці для виживання мають бути:

  • Перевʼязувальні матеріали

У лісі високі шанси поранитись, тому обовʼязково потрібно укомплектувати набір для виживання достатньою кількістю перевʼязувальних матеріалів. Візьміть стерильні бинти, вату. Ідеальний варіант — придбати індивідуальні перевʼязувальні пакети для військових. Вони складаються з марлевого бинта та ватно-марлевої подушечки всередині.

  • Знезаражувальні засоби

Антисептики — основний засіб першої допомоги, адже занести інфекцію у рану брудними руками дуже просто, а засобів гігієни може не бути під рукою. Також вам знадобиться перекис водню, хлоргексидин чи інші засоби для обробки рани та інструментів. 

  • Турнікет або джгут

Сильна кровотеча — це вкрай небезпечний стан. Важливо швидко зреагувати та зупинити її. Необхідний набір для виживання має містити турнікет. Його треба накласти на поранену кінцівку якомога вище та міцно затягнути за допомогою обертання палички-важеля. Також можна використовувати джгут Есмарха. Це гумова стрічка з отворами та гачком для фіксації. Проте турнікет безпечніший та сучасніший засіб. Важливо придбати сертифікований турнікет, наприклад від бренду CAT, китайські підробки використовувати ризиковано. 

  • Протиопікові засоби

Обовʼязково візьміть з собою засоби, що допомагають при опіках, наприклад, Пантенол. Це одна з найпоширеніших травм під час виживання у лісі. 

  • Пінцет

Пінцет знадобиться для витягування сторонніх предметів –– скалок, кліщів, уламків.

  • Атравматичні ножиці

Спеціальні ножиці допоможуть розрізати одяг та не поранитись, якщо травма вимагає термінової реакції. 

  • Сорбенти та засоби при отруєнні

Ще одна найпоширеніша проблема під час виживання у лісі чи дикій природі — отруєння. Важливо мати з собою якісні сорбенти, а також засоби для регідратації, що допоможуть впоратись зі зневодненням. Не забувайте додати у список засобів й ліки від діареї.

  • Знеболювальні препарати у різних формах

Вам знадобляться як звичні нестероїдні протизапальні та жарознижувальні засоби, наприклад Парацетамол чи Ібупрофен, так і сильніші знеболювальні. 

  • Засоби від застуди та ГРВІ

Не забувайте додати до набору засобів для виживання й звичні ліки від ГРВІ. Пастилки від болю у горлі чи спрей для носа, звісно, не предмети виживання, але з ними перебування у лісі буде безпечнішим.

  • Антигістамінні засоби

Навіть, якщо у вас ніколи не було проявів алергії, важливо мати у списку речей для виживання антигістамінні засоби.

Також, якщо у вас є специфічні захворювання, завжди майте запас індивідуальних засобів. Рекомендуємо пройти кілька тренінгів з домедичної допомоги перед тим, як вирушити в екстремальну мандрівку.

Засоби для приготування їжі

Наступне, що потрібно для виживання — вдосталь харчуватись. Не завжди є змога розвести вогнище, наприклад, в дощ, тож рекомендуємо взяти з собою газовий пальник або інше газове обладнання. З допомогою таких засобів виживання ви зможете підігріти воду для чаю або приготувати обід за будь-яких умов. Не лише у лісі, навіть у сплаві на плоту чи у печері. При виборі пальника звертайте увагу на його розмір, потужність та наявність вітрозахисту. Найшвидше вода закипить в інтегрованій системі приготування їжі, це комплекс з пальника, вітрозахисту та казанка, що чудово підійде для 1-2 людей. Ще один варіант — мультипаливний пальник. Він може працювати не лише на газі, а й на рідкому паливі: бензині, дизелі, гасі. 

газовий пальник

Якщо, звісно, ви не плануєте полювати за здобиччю на вечерю самостійно, вам знадобиться запас їжі. Велику кількість консерв з собою далеко не занесеш у туристичному рюкзаку, тому рекомендуємо придивитись до сублімованої їжі. Це дегідратовані методом шокового замороження страви, для приготування яких потрібна лише гаряча вода. Сублімована їжа дозволить їсти повноцінно у будь-яких умовах, а у сухому варіанті такі страви важать зовсім мало. Скуштуйте, наприклад, гаспачо з яловичиною від ЇDLO чи пасту Болоньєзе від Adventure Food.

Не забувайте й про туристичний посуд, але, якщо серед предметів для виживання його не виявилось — готувати можна й без нього. Наведемо кілька лайфхаків:

  • Якщо у вас є сокира — її можна використовувати замість сковорідки.
  • Мʼясо та овочі можна приготувати на шампурі з очищених гілок дерев.
  • Картоплю можна готувати у попелі вогнища.
  • Плаский камінь можна використовувати як пательню, якщо у вас є трішки олії або свинячого жиру.
  • Рибу та дичину у диких умовах можна готувати в глині. Обмажте здобич глиною та зарийте під багаттям, рибу на 50 хв, мʼясо на 90 хв.
  • Якщо вирити яму, обмазати її краї глиною, покласти всередину розпечене каміння — можна підігріти води, якщо її туди налити. 

приготування їжі без посуду

Захист від погодних умов

Для комфортного перебування у лісі потрібен також теплий одяг для виживання та укриття від негоди. У пригоді стане туристичний одяг, який створений для різних умов. Не забувайте про принцип багатошаровості. 

Візьміть з собою найважливіші речі:

Серед речей, необхідних для виживання, має бути й спорядження для сну. Варто мати:

У теплу пору року можна вижити, якщо збудувати укриття з гілок та листя, але у прохолодний час не обійтись без специфічного спорядження для виживання. Зігрітись у наметі допоможуть туристичні грілки.

укриття, якщо відсутній намет

Щоб сховатись від негоди, знадобляться й дощовики та накидки від дощу. Також серед речей для виживання зайвим не буде туристичний тент. Він захистить від дощу та сонця, у теплий сезон можна спати лише під укриттям з тенту.

Персональні захисні засоби

Й наостанок поговоримо про безпеку. Для безпечного перебування у лісі візьміть з собою такі засоби виживання:

  • Освітлювальні пристрої

Налобний або ручний ліхтарик дозволять вам безпечно пересуватись та влаштовувати побут ввечері та вночі. А у лісі може швидко наставати непроглядна темрява.

Ніж — одна з найважливіших речей для виживання. Він може виконувати функції більшості інструментів, якщо вони відсутні. З його допомогою ви зможете готувати їжу, розводити багаття, встановлювати укриття та захищатись, у разі нападу.

  • Сигнальні ракети та свистки

На випадок непередбачуваної ситуації знадобляться сигнальні ракети, а спеціальні свистки здатні відлякати ведмедів та інших диких тварин.

Необхідні засоби для виживання допоможуть перетворити перебування у диких умовах з фільму жахів на приємну активність на природі. Найкращий захист — це грамотна підготовка. Проте бажаємо вам, аби виживання для вас було розвагою, а не життєвою необхідністю.